English   |     |     |   جمعه ٨ اردیبهشت ١٣٩٦


اداره کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه  مسول واحد: سعید کریمی دهکردیکارشناس : حمید رضا حاجی هاشمی 

  

  

مقام معظم رهبری در مورد کانونهای فرهنگی هنری دانشگاهها می فرمایند: امیدواریم که ایجاد و گسترش کانون های فرهنگی و هنری در دانشگاهها بتواند زمینه مناسبی برای انجام فعالیتهای  فراگیر و خودجوش دانشجویی و شناخت معرفی متفکران هنرشناس و هنرمندان باشد.

کانون های فرهنگی و هنری به منظور پاسخگویی به نیازهای متنوع و رشد خلاقیتهای فرهنگی دانشجویان ، سامان بخشیدن به خواسته ها و تلاشهای خود انگیخته فرهنگی ، هنری و اجتماعی دانشجویان ، حمایت و هدایت این گروه از فعالیتهای در جهت نیل به ارزشهای متعالی اسلامی ، ارتقای سطح همکاری جمعی و بسط و تعمیق فرهنگ مشارکت در امور دانشگاهها ، تاسیس و تقویت نهادهای مدنی و غیر دولتی و قانونمندی های حوزه فعالیتهای فرهنگی دانشجویان و براساس ضوابط آیین نامه تشکیل کانون های فرهنگی هنری تحت نظارت مستقیم معاونت فرهنگی در دانشگاه فعالیت می نماید . همه دانشجویان دانشگاه می توانند به عضویت کانون مورد علاقه خود درآیند . 

برخی اهداف کلی از تشکیل کانونها به شرح ذیل است :

1.  فراهم سازی بستری مناسب به منظور ایجاد مصونیت فرهنگی

2.  زمینه سازی جهت تشویق فعالیتهای فرهنگی و هنری دانشجویان

3.  ایجاد انگیزه ی ، پژوهش در مسایل فرهنگی در بین دانشجویان

4. سامان بخشیدن به فعالیتهای فرهنگی دانشجویان در قالب کانون های فرهنگی و هنری به منظور افزایش روح همکاری جمعی و مشارکت میان دانشجویان

ساختار کانون های فرهنگی هنری دانشجویان :

 هر ساله با تشکیل مجمع عمومی اعضای شورای مرکزی به تعداد 5 نفر برای مدت یک سال انتخاب می شوند و ایشان نیز یک نفر را از بین خود بعنوان دبیر کانون انتخاب نموده وبا همکاری سایر اعضای کانون به فعالیت می پردازند . این کانون ها در شورای هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری در سطح دانشگاه به هم می پیوندند و در ارتباط با معاونت فرهنگی به فعالیت می پردازند .

در حال حاضر 9 کانون فرهنگی و هنری بطور مجزا برای دختران و پسران در دانشگاه شهرکرد وجود دارد. این کانونها به شرح زیر می باشد:

1- کانون ادبی

همیشه در سکوت و تنهایی غزلی برای شکفتن در دل شب قصه ای برای گفتن وجود خواهد داشت و قلم در دست دل شعری خواهد آفرید برای نزدیک تر شدن اندیشه ها این کانون با تکیه بر اهداف زیر فعالیت های خود را‌آغاز نمود .

-       ایجاد بستری مناسب برای بروز استعدادهای ادبی  دانشجویان

-       بالا بردن سطح آگاهی و مطالعه و تحقیق دانشجویان در زمینه های ادبی

-  برگزاری شب های شعر و نشست های ادبی

- برگزاری کارگاههای شعر ، داستان و...

- معرفی مفاخر ادبی کشور و پرسی زبانان دنیا و برگزاری برنامه های بزرگداشت بزرگان عرصه ادبیات

 2- کانون دختران اندیشه

 خود را باور داریم وزندگی را حق همه می دانیم دلهایمان بزرگ و اراده مان قوی است . قلب هایمان نه تنها برای ذره ذره خاک ایران بلکه برای همه مسلمانان می تپد چون چیزی بالاتر اندیشیدن نیست، دست به دست هم سپردیم و اندیشه های سبزمان را در کانون دختران اندیشه با هم گره زدیم تا زنجیره مهر بانی ها شکل گیرد .

این کانون از سال 85 در جهت اهداف ذیل تشکیل گردید:

الف- برطرف کردن شبهات پیرامون مسائل حقوقی زنان اعم از ارث ،دیه و...

ب- ترویج فرهنگ حیا و عفت برای اقشار مختلف دانشگاه

ج- همکاری و هماهنگی با کلیه ارگانها جهت ترویج فرهنگ حجاب

د- تلاش در راستای ایجاد الگوی عملی یک زن مسلمان

  3-کانون هنری

این کانون به منظور تحقق اهداف ذیل تشکیل گردید:

الف- ایجاد زمینه هایی در جهت رشد و باروری استعداد های دانشجویان علاقمند به فعالیت های هنری اعم از فیلم ، عکس، تئاتر، هنرهای تجسمی ، موسیقی و...

ب- زمینه سازی رشد فعالیت های خود انگیخته فرهنگی هنری دانشجویان

ج- همکاری و تلاش در زمینه فعالیتهای هنری با هدف ارتقای ارزش های متعالی اسلامی و ایرانی

د- غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان

4-کانون صلح سبز

با اندیشه همکاری همه انسانها در حفاظت از محیط و صلح با زمین که مهد همه زیبایی ها و حیات است وبا هدف جلب مشارکت همگانی در حفظ منابع طبیعی، شناسایی و کشف مراکز آلوده کننده محیط زیست و ارتباط و تبادل نظر با گروههای طرفدار محیط زیست در کشور، از سال 1379 کانون صلح سبز فعالیت می نماید .

5-کانون قرآن وعترت

آنگاه که رنگها بی رنگ شود و شبها بی قرار برای عبور از تاریکی و رسیدن به نور باید بدانیم چراغی به امانت در دست داریم آن هم امانتی گرانبها از رسولمان .

قرآن و عترت که چراغ راهمان تا سر منزل مقصود است .

و در کانون قرآن و عترت که از سال 1376 تاسیس شده با فعالیتهای قرآنی و ایجاد فضای روحانی قصد داریم با کلام الهی و سنت نبوی و ائمه اطهار بیشتر آشنا شویم .

 6-کانون خلاقیت

دانشگاه محل نخبه پروری و خلاقیت است و افرادی هستند که با ایجاد فضای لازم آنچه در ذهن بشر قابل شکفتن است خواهد شکفت و در راستای تلاش برای جلب مشارکت دانشجویان در امور پژوهشی ، حمایت از دانشجویان پژوهشگر ، محقق ونخبه ، هماهنگی باسایر سازمانها به منظور استفاده از امکانات آنان وکمک به ارتباط مستمر دانشجویان با پژوهشگران ونخبگان کشور کانون خلاقیت در سال 1385 تشکیل گردید .

7- کانون نیایش

با تاسی به زمزمه های ربنا ، با زبانی پر از ترنم نسئلک و ندعوک با الهام از نغمه ی الهی وربی وبا نیایش است که می توان پله پله به سر چشمه ازلی نزدیک شد با هدف برپایی نماز و برگزاری مناجات و ادعیه کانون نیایش دانشگاه تشکیل و در سال 83 نیز به عنوان کانون برتر دانشجویی کشور برگزیده شده است .

8- کانون هلال احمر

پیامبر اعظم (ص) : پس از ایمان به خدا سر آمد تمام اعمال عاقلانه ی ، بشر دوستی و نیکی به همه مردم است .

کانون هلال احمر دانشگاه شهرکرد با همکاری جمعیت هلال احمر استان از سال 1380 کار خود را آغاز وبا جذب و سازماندهی دانشجویان در رشته های مختلف فعالیت می نماید .

9- کانون ایثار

شهدا را به خاک نسپاریم به یاد بسپاریم .              «     شهید آوینی  »

یادمان باشد روزی در پهنای بیکران وجود ،مردان مردی از قبیله عشق بر تارک تاریخ سرزمین سبزمان درخشیدند  تا ما در سایه سار خون پاکشان با علم و قلم به دفاع از مرزهای علمی و فرهنگی مان بپردازیم ، کانون ایثار با آرمان بلند زنده نگه داشتن نام و تفکر شهدا و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت از سال 1384 فعالیت خود را آغاز نموده است.

 

 

صفحه اصلی دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری تماس با ما نقشه دانشگاه دفتر تلفن پیوندهای مفید
کلیه حقوق وب سایت متعلق به دانشگاه شهرکرد می باشد
Designed By: AF Danesh