سه شنبه ١٢ فروردين ١٣٩٩

تعداد بازدید: ٥٧٠٨
 

:

نمایش آثار هنری عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در موزه بومیلار برلین

آثار هنری عضو هیات علمی دانشکده هنر دانشگاه شهرکرد در موزه بومیلار برلین به نمایش گذاشته شد.

کد خبر: ٤١٧٢

تاریخ انتشار: ١٣ مهر ١٣٩٨ ساعت ١٤:٥٩به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهرکرد، نهمین کنفرانس اروپایی ایران‌شناسی در برلین که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود، با حضور رایزن فرهنگی ایران، رییس دانشگاه آزاد برلین، نماینده وزارت امور خارجه آلمان در امور ایران، رییس انجمن ایرانشناسان اروپا، رییس دانشکده علوم انسانی و رییس مرکز ایرانشناسی دانشگاه آزاد برلین و 500 ایرانشناس از کشورهای مختلف اروپا، تعدادی از اساتید ایرانی که در حوزه مطالعات ایرانشناسی درکشورهای اروپایی فعال هستند و بیش از 20 نفر از اساتید دانشگاه‌های ایران در آلمان برگزار شد.

دکتر فرانک کبیری عضو هیات علمی دانشکده هنرو علوم انسانی فارسان دانشگاه شهرکرد در این کنفرانس در سخنانی پس از بیان مختصر ویژگی های هنر فلزکاری دوره  ساسانی، جایگاه شکار در فرهنگ ایران را تبیین و نقوش استفاده شده در بشقاب های سیمین این دوره را معرفی و مورد بررسی قرار داد. وی در این سخنرانی، مقاله خود را که با همکاری مرضیه بصیری زاده کارشناس ارشد پژوهش هنر و دانش آموخته کارشناسی صنایع دستی دانشکده هنر نگاشته بود با عنوان:Thematic review of the royal hunt on the Sassanid Silver plates (Emphasizing Times the roundabout of the king's head) برای اندیشمندان علاقمند به فرهنگ و هنر ایران ارائه کرد.

عضو هیات علمی دانشکده هنر و علوم انسانی فارسان دانشگاه شهرکرد، با بیان اینکه بسیاری از نقوش به کار رفته، به سفارش دربار ساسانی بوده، افزود: این آثار برای نشان دادن شکوه، قدرت و اقتدار این دوران و قلمرو تحت حاکمیت ایشان تولید و به عنوان هدیه برای حکام سراسر جهان ارسال می شدند.

شایان ذکر است، برپایی نمایشگاه هنر سفالگری ایران با مشارکت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و موزه بومیلار در محل این موزه از بخش‌های جانبی این کنفرانس بود.

 در این نمایشگاه، آثار هنری صنایع دستی عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد در زمینه هنر اسلامی که با الهام از کاشی کاری های بناهای ایرانی اجرا شده بودند در موزه بومیلار مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفتند. علاوه بر این در این نمایشگاه در کنار سایر صنایع دستی تولید شده توسط دکتر فرانک کبیری، آثار آبگینه‏ای که با استفاده از قوانین موجود در روانشناسی گشتالت و نحوه ی ارائه به صورت کنشی و مشارکتی با همکاری مرضیه ناصری دانش آموخته صنایع دستی دانشکده هنر اجرا شده بودند، در معرض دید علاقمندان قرار گرفتند.

گفتنی است، کنفرانس اروپایی ایران شناسی به صورت دوره ای هر 4 سال با حضور ایران شناسان مطرح جهان در یکی از دانشگاه های معتبر اروپا برگزار می شود و دهمین دور کنفرانس اروپایی ایرانشناسی در سال 2023 در شهر لایدن هلند برگزار  خواهد شد.

کلیه حقوق سایت برای دانشگاه شهرکرد محفوظ است