دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧

تعداد بازدید: ٨٥٠
 

:

کسب رتبه 18 دانشگاه شهرکرد در تولید بیشترین مقالات یک درصد برتر ISI در میان دانشگاه های جامع کشور

دانشگاه شهرکرد در تولید بیشترین مقالات یک درصد برتر ISI در میان دانشگاه های جامع کشور رتبه 18 را کسب کرد.در تولید بیشترین مقالات یک درصد برتر ISI در میان دانشگاه های جامع کشور، دانشگاه شهرکرد رتبه 18 را کسب کرد.

کد خبر: ٣٥٦٦

تاریخ انتشار: ٢٩ خرداد ١٣٩٦ ساعت ١٤:٢٦   به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهرکرد ، در تولید بیشترین مقالات یک درصد برتر ISI در میان دانشگاه های جامع کشور، دانشگاه شهرکرد رتبه 18 را کسب کرد.

  به نقل از خبرگزاری ایسنا، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به وضعیت تولید مقالات برتر یک درصد از سوی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور گفت: در بین دانشگاه‌های جامع  کشور سه دانشگاه تهران با 126 مقاله، تربیت مدرس با 63مقاله  و مشهد با46 مقاله  در رتبه اول تا سوم و دانشگاه شهرکرد با 10 مقاله در رتبه 18 تولید بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور قرار دارند.

  دکتر محمدجواد دهقانی، مقالات یک درصد برتر را شامل تنها یک درصد از مقالاتی دانست که در مجلات ISI منتشر می‌شود و افزود: هر چند آنها یک درصد از مقالات دنیا را تشکیل می‌دهند، اما 18 درصد از استنادهای آن را دریافت می‌کنند.

  وی با بیان اینکه تعداد استنادهای دریافتی مقالات جایگاه آنها را در شبکه علم در سطح بین‌المللی مشخص می‌کند، خاطرنشان کرد: تعداد استنادهای دریافتی مقالات یک دانشگاه تاثیر بسزایی در رتبه یک دانشگاه دارد؛ از این رو در حال حاضر یکی از شاخص‌های مهم در نظام‌های رتبه‌بندی ملی و بین‌المللی شاخص «استناد» است.

  دهقانی استنادها را به معنی میزان استفاده از آثار علمی توصیف کرد و یادآور شد: هر چقدر استنادهای یک مقاله بیشتر باشد، این بدان مفهوم است که آن مقاله بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

   وی با تاکید بر اینکه پایگاه استنادی ISI، در یک تقسیم بندی علوم را به 22 رشته موضوعی کلی تقسیم کرده است، گفت: مقالات هر رشته در 10 سال اخیر را بر حسب سال‌های مختلف تفکیک و در هر رشته و سال مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی رتبه‌بندی و در گام بعدی یک درصد از مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی مرتب‌سازی  و انتخاب می شوند.

    گفتنی است، در دانشگاه شهرکرد هم اکنون بیش از ۸ هزار دانشجو  در ۱۸۴ رشته تحصیلی (۵۳ رشته کارشناسی، ۸۲ رشته کارشناسی ارشد،۴۸ رشته دکتری تخصصی و یک ‌رشته دکتری حرفه‌ای) مشغول به تحصیل هستند همچنین ۳۲۱ نفر عضو هیات علمی شامل ۲۷ استاد، ۹۰ دانشیار، ۱۹۰ استادیار و ۱۴ مربی در ۸ دانشکده (کشاورزی، فنی و مهندسی، منابع طبیعی و علوم زمین، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه، دامپزشکی، علوم ریاضی، هنر و علوم انسانی فارسان)، ۵ پژوهشکده (فناوری جنین، زیست‌فناوری، بیماری‌های مشترک انسان و دام، مرکز تحقیقات منابع آب، نانوتکنولوژی)، قطب علمی آنالیز غیرخطی- بهینه‌سازی و کنترل، گروه پژوهشی فتونیک و مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه مشغول به فعالیت های علمی و پژوهشی هستند       

کلیه حقوق سایت برای دانشگاه شهرکرد محفوظ است