تعداد بازدید: ١٢٢٦
 

:

برگزاری آیین تکریم و معارفه رییس دانشگاه شهرکرد

آیین تکریم و معارفه رییس دانشگاه شهرکرد با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

کد خبر: ٤٦٤٦

تاریخ انتشار: ١٣ دی ١٤٠٠ ساعت ٩:٢به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهرکرد، روز دوشنبه 13 دی 1400آیین تکریم و معارفه رییس دانشگاه شهرکرد با حضور دکتر محمد علی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، غلامعلی حیدری استاندار چهارمحال و بختیاری، جمعی از مدیران و روسای ادارات استان، جمعی از روسای دانشگاه های استان، جمعی از خانواده و فرزندان شهدا و جمعی از اساتید و کارمندان دانشگاه شهرکرد  برگزار شد.

وزیر علوم، تحقیات و فناوری ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا(س) و سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای هشت سال دفاع مقدس، مدافع حرم و مدافع سلامت و آرزوی سلامتی و توفیق برای همه هم وطنان  گفت: امیدواریم بیماری کرونا به زودی پایان یابد و شاهد حضور پر شور و شعف دانشجویان در فضای دانشگاه ها باشیم چراکه دانشجو روح دانشگاه است و دانشگاه با دانشجو معنی و مفهوم پیدا می کند و امیدواریم با همکاری و برنامه ریزی مدیران و روسای دانشگاه ها به مرور شاهد حضور دانشجویان در دانشگاه ها باشیم.

دکتر محمدعلی زلفی گل با بیان اینکه امروزه حاکمان و جوامعی که دانش پذیر باشند، نجات پیدا می کنند و جوامع و حاکمان دانش گریز غرق می شوند، افزود: در اقتصاد امروز و مدیریت جامعه جهانی دانش، فناوری و نوآوری حرف اول را می زند.

دکتر زلفی گل با اشاره به اینکه دو رکن اصلی اقتصاد در جوامع امروز سرمایه و نیروی کار است، ادامه داد: اگر سرمایه و نیروی کار و پشتوانه دانش، فناوری و نوآوری نباشد، اقتصاد آن جامعه در میدان رقابت حذف خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جوامع امروز متوجه این مسئله شده اند که اگر می خواهند زنده، پایدار و مستقل باقی بمانند باید اساس کار را علم، فناوری و نوآوری قرار دهند.

دکتر زلفی گل ادامه داد: محصولات تولیدی باید بر مبنای نوآوری و فناوری جدید باشد و چنین محصولاتی می توانند مبنای تولید ثروت باشد چراکه در رقابت فردی که دست برتر داشته باشد سایرین را از دور خارج می کند و در این جوامع دانشگاه ها، اساتید و دانشجویان نقش منحصر به فردی دارند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کشور هایی که در دنیا عرض اندام می کنند و پیشرفته و تعیین کننده هستند قشر معلم، استاد، دانشمند و اندیشمند را قدر می دانند و بر صدر می نشانند.

دکتر محمد علی زلفی گل با اشاره به اینکه به دست آوردن استقلال، هزینه ای داشت که پرداخت کرده ایم، خاطر نشان کرد: هزینه های حفظ استقلال سیاسی این است که در علم و فناوری سرمایه گذاری کنیم و سرآمد باشیم و اگر بخواهیم این استقلال را برای نسل های آینده هم حفظ کنیم ضرورت دارد که مقام معلم و استاد را ارج بگزاریم و این نگاه یعنی دانش پذیری که هم باید جوامع و هم حاکمان آن را به رسمیت بشناسند.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در جامعه ما خانواده ها حاضرند تمام هزینه تحصیل فرزندان خود را تامین کنند و این بدین معنی است که جامعه دانش پذیر است و قدر معلم، استاد، اندیشمند و دانشمند را می داند، طبیعی است ما سیاستمداران هم باید اینگونه باشد.

دکتر زلفی گل با اشاره به 2هزار و 440 شهید استان چهارمحال و بختیاری گفت: بدانیم در قبال هر صندلی که ما مسئولیت نشستن بر آن را برعهده داریم و شرایطی که برای ما ایجاد شده است، مسئولیم و اگر کوتاهی و سهل انگاری کنیم باید پاسخگو باشیم.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه خدمت کردن به نسل جوان توفیقی استثنایی است، افزود: باید خدا را شاکر باشیم که در مقام معلمی و استادی با نسل جوان کشور در ارتباط هستیم و با نسلی سروکار داریم که هرروز کمک می کند ما عالم تر، کامل تر و عاقل تر شویم و این توفیقی است که خداوند متعال به ما و یاوران علمی داده است و از خدا بخواهیم ظرفیت این توفیق را هم به ما بدهد.

دکتر محمد علی زلفی گل تاکید کرد: همانگونه که دوست داریم معلمان و اساتید با فرزندان ما برخورد کنند، ما هم همانگونه باشیم و همانگونه رفتار کنیم.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری افزود: اگرچه اصول کار علم آموزی است ولی رسالت ما تنها این نیست و باید رفتار ما هم جنبه تربیتی داشته باشد و باید شیوه زندگی، اخلاق، ایمان و فرهنگ را هم یاد بدهیم.

دکتر محمد علی زلفی گل با اشاره یه اینکه اگر ما اشتباه خود را بپذیریم، به دانشجو یاد می دهیم که اشتباه خود را بپذیرد، افزود: دانشگاه در خلق اخلاق جدید، ایمان جدید، معرفت و مروت جدید تاثیر گذار است.

وزیر علوم اضافه کرد: اگر می خواهیم در زمینه اخلاق، ادب و ایمان سرمایه گذاری کنیم، بهترین جای آن وزارت آموزش و پرورش و وزارت خانه های متولی علم و دانش هستند.

دکتر محمد علی زلفی گل اظهار داشت: شغل معلمی و استادی خیلی مهم است و همانقدر که این شغل ها مهم است، دانشگاه هم مهم است و اگر به دنیال پیشرفت علم و کشور هستیم، بهترین جای سرمایه گذاری، وزارت های متولی علم و دانش است.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با طرح این پرسش که چرا دشمنان نقاط قوت ما را هدف گرفته اند، گفت: دشمن برای تضعیف ما نقاط قوتمان را نشانه گرفته است که از جمله نقاط قوت کشور دانشگاه، قدرت نظامی و نیروی سپاه پاسداران، مقام معظم رهبری و وحدت است که دشمن در تلاش است که این فرصت های ما را تبدیل به تهدید کند.

دکتر محمد علی زلفی گل تاکید کرد: دانشگاه ها برای نظام یک فرصت هستند و باید قدر آن را بدانیم و باید سوال و مسئله علمی خود را به دانشگاه ها بسپاریم.

وزیر علوم گفت: باید ارتباط بین نیاز، صنعت و جامعه را به صورت سیستمی پیش ببریم و نبود این سیستم یکی از نواقص موجود بود که در تلاش هستیم آن را رفع کنیم و در این راستا هم سامانه نظام ایده ها و نیاز ها در حال شکل گیری است که تمام نیاز های صنایع و شرکت ها را جمع کرده، دسته بندی می کنیم و بعد از آن دانشجویان می‏توانند رساله و پایان نامه خود را در همین راستا تعریف کنند.

دکتر زلفی گل افزود: یک انتقاد از دانشگاه این است که چقدر تحقیقات شما با صنعت و نیازهای جامعه مرتبط است، در این باره باید گفت: تحقیقات 3 دسته اند؛ بنیادی، کاربردی و توسعه ای و نمی توان گفت که تحقیقات بنیادی اهمیت کمتری دارد بلکه باید تحقیقات کاربردی بیشتر انجام شود و تحقیقات توسعه ای که از فناوری به تولید محصول می رسد بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: این مقالات در اثر سالها تلاش و زحمت دانشمندان و اساتید ما حاصل شده است و این پیشرفت علمی باعث افتخار کشور است و نباید گفته شود چرا اینفدر مقاله داریم بلکه باید سعی کنیم بخشی از توان خود را در راستای رفع نیاز جامعه به کار ببریم.

دکتر محمد علی زلفی گل گفت: اگر جامعه، سیاستمداران و مدیران احساس بکنند که بدون دانشگاه هیچ خواهند بود، نگاهشان به دانشگاه تغییر خواهد کرد اگرچه توفیقاتی هم که امروز در حوزه های مختلف داریم، محصول دانشگاه و فارغ التحصیلان دانشگاه هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه شهرکرد جمع خبرنگاران نیز اظهار کرد: در لایحه بودجه سال 1401 بودجه دانشگاه‌ها حدود 30 درصد افزایش پیدا کرده است.

دکتر محمد علی زلفی گل با اشاره به اینکه رشد بودجه برای هر دانشگاهی متفاوت است، افزود: اگرچه توقع این بود که بودجه دانشگاه‌ها بیش از این افزایش یابد، زمانی که همه مقاطع دانشگاه‌ها به طور حضوری پذیرای دانشجویان شدند با مشکل مالی مواجه خواهند شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بخش قابل توجهی از آموزش و پژوهش دانشگاه‌ها هم‌اینک حضوری است و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری برای انجام رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌ها ارشد در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها حضور دارند، همچنین مقاطع کارشناسی ارشد در بسیاری از دانشگاه‌ها که مشکل خوابگاه ندارند حضوری برگزار می‌شود.

دکتر محمد علی زلفی گل عنوان کرد: عمده‌ترین مشکلی که پیش روی دانشگاه‌ها است به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کمبود خوابگاه است چراکه ظرفیت خوابگاهی باید چند برابر باشد، تلاش می‌شود با تزریق دوز دوم و سوم واکسن کرونا به دانشجویان شرایطی ایجاد شود که بتوانیم شاهد حضور آنان در دانشگاه‌ها باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود : حذف خاصی در دستور کار دانشگاه‌ها نیست و همه دانشگاه‌ها وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهند، اما اگر واحد دانشگاهی وجود داشته باشد که استانداردهای لازم را به لحاظ فضای فیزیکی، رفاهی و آموزشی نداشته باشد این احتمال وجود دارد که ادغام صورت گیرد.

دکتر محمد علی زلفی گل گفت : آمایش و ساماندهی آموزش عالی بحث دیگری است که برای موارد برای بسیار خاص که مرکز آموزشی استانداردهای لازم را ندارد صورت می‌گیرد.

 غلامعلی حیدری، استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در سخنانی کوتاه گفت: از دکتر سعید کریمی رییس سابق دانشگاه شهرکرد که با گام های بلند خود در راستای ارتقای علمی و ایجاد زیرساخت ها و افزایش تجهیزات دانشگاه تلاش کردند، تشکر میکنم و به دکتر یاسر پیرعلیسرپرست دانشگاه شهرکردکه فرزند شهید و از نخبگان کشور هستند، تبریک می گویم و امیدوارم بتوانند در عرصه علم و جهاد گام های بلندی بردارند.

سرپرست دانشگاه شهرکرد نیز در سخنانی ضمن عرض خیر مقدم  به مهمانان برنامه و عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و سالروز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی و تشکر از زحمات رییس سابق دانشگاه شهرکرد و همکارانشان، گفت: در اتاق وزیر محترم علوم هم عکس حاج قاسم سلیمانی بود و هم عکس شهید چمران، در مجلس هم فرمودند من در مباحث علمی و پیشبرد علم به شهید چمران اقتدا میکنم و در مدیرت جهادی و کار میدانی به شهید حاج قاسم سلیمانی، بنده هم با همین روحیه این راه را ادامه می دهم.

دکتر یاسر پیرعلی با اشاره به هشت سال دوران جنگ تحمیلی گفت: اگرچه جنگ تمام شده است ولی ما الان به همان روحیه نیاز داریم.

دکتر یاسر پیرعلی افزود: در حال حاضر نیاز استان چهارمحال و بختیاری ایجاد اشتغال است و ما همان نقش را در دوران دفاع مقدس باید در یک قالب دیگر ایفا کنیم و این موضوع را از دانشگاه پیگیری می کنم و ان شاء الله بتوانیم در کل استان اشاعه دهیم و از طریق اعضای هیات علمی دانشگاه، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری بحث مهارت افزایی را پیگیری خواهم کرد.

دکتر  پیرعلی ادامه داد: پیشرفت های علمی بسیار خوب است و باید به سمت فناوری، تولید و کارآفرینی ادامه پیدا کند.

سرپرست دانشگاه شهرکرد گفت: ما نمی خواهیم دانشگاه را اداره کنیم و جامعه دانشگاهی و دانشجویان این را مدنظر داشته باشند که ما قرار است تحول ایجاد کنیم و ایجاد تحول نیازمند ایثار است، یعنی بیشتر وقت بگذاریم و میثاق من هم با همکاران خود کار است و بیشتر از این که صحبت کنم، عملگرا هستم.

دکتر یاسرپیرعلی با اشاره به سفرهای استانی رییس جمهور گفت: وقتی رییس جمهور را می بینیم که هر جایی نیاز هست حضور دارند و اینقدر به مردم ارادت دارند و خدمت می کنند، بنده هم باید کار جهادی انجام دهم و باید این فضا را ارتقا دهم و دانشگاه را در جایگاه بهتری به شخص بعدی منتقل کنم.

سرپرست دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه برنامه مدیریتی خود را به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ارائه داده ام، افزود: حتما این برنامه در اختیار معاونان دانشگاه قرار خواهد گرفت تا هر برنامه و ایده ای دارند به آن اضافه کنند و بعد روی سایت دانشگاه قرار می دهیم تا هم اساتید آن را مورد نقد و بررسی قرار دهند و همین اینکه باعث شود در انجام برنامه ها مطالبه گری اتفاق بیفتد.

دکتر یاسر پیرعلی اظهار داشت: دانشگاه مرجع است و باید بتواند کمک کننده باشد و جامعه محور است و باید یک شهرک خلاق شود.

سرپرست دانشگاه شهرکرد تاکید کرد: تمام واحد های دانشگاه باید بتوانند به دانشگاه اعتبار برگردانند و همه املاک و مستقلات دانشگاه باید بتواند به دانشگاه کمک کند و دانشگاه باید قادر باشد خود هزینه های خود را تامین کند.

دکتر پیرعلی گفت: خواستار آن هستیم که ساختمان مرکز رشد که قبلا هم در اختیار دانشگاه شهرکرد بوده است، با دستور وزیر و پیگیری استاندار به دانشگاه بازگردد.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه شهرکرد نیز در ابتدای این آیین ضمن عرض خیر مقدم به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تسلیت ایام سوگواری بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) و سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: علم و علم آموزی در دین مبین اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که خداوند متعال بهترین انسان های خود که پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) هستند را برای این امر انتخاب کرده است.

حجت الاسلام دکترسعید صفی با اشاره به اهمیت تعلیم و تربیت برای انسان با توجه به پیچیدگی هایی که دارد، افزود: دانشگاه برای همه دارای اهمیت است، چه برای داخل کشور و چه برای خارج و برای همین است که دشمنان نظام اسلامی روی دانشگاه تکیه دارند و به ویژه برای دانشگاه برنامه دارد.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه دانشگاه کانون اقتدار نظام اسلامی است، اظهار داشت: اگر دانشگاه وظیفه و مسئولیتش را به خوبی انجام دهد اقتدار نظام اسلامی تامین است و اگر خدایی ناکرده در انجام مسئولیتی که بر عهده دارد کوتاهی کند، نظام جمهوری اسلامی دچار مشکلات عدیده ای خواهد شد.

حجت الاسلام دکترسعید صفی گفت: در این مقطع از زمان دانشگاه قطعا وظایف و مسئولیت های سنگینی بر عهده دارد، یکی از وظایف اساسی دانشگاه در این برهه از تاریخ ارتباط با جامعه و رفع نیاز های جامعه است.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه شهرکرد افزود: متاسفانه اینکه امروز جامعه اسلامی در حوزه اقتصاد با این مشکلات روبروست به دلیل این است که دانشگاه با صنعت و جامعه فاصله گرفته و ارتباط تنگاتنگی ندارد.

حجت الاسلام دکترسعید صفی با اشاره به اینکه ریشه جنگ اقتصادی، جنگ علمی و فرهنگی است، ادامه داد: اگر مشکلات صنعت و جامعه به صورت علمی حل شود و نسخه پیچی توسط دانشگاه، متفکران و عالمان دانشگاهی صورت بگیرد قطعا همانگونه که در توانسته ایم حوزه نظامی و در حوزه فضایی و هوایی توفیقاتی داشته باشیم، به جنگ اقتصادی هم فایق خواهیم آمد و مشکلاتمان حل خواهد شد.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه شهرکرد با بیان اهمیت دستیابی به مرجعیت علمی گفت: نظام جمهوری اسلامی به این نقطه رسیده است که در منطقه مرجعیت علمی دارد اما مقام معظم رهبری قله را دیده اند و فرمودند: که در چند سال آینده باید به جایی برسیم که اگر کسی خواست مطالب نو علمی را پیدا کند، زبان فارسی یاد بگیرد و ما باید به این سمت حرکت کنیم.

حجت الاسلام دکترسعید صفی گفت: با توجه به اینکه سکان دار انقلاب اسلامی امروزر بحث تمدن نوین اسلامی را مطرح می کند، قطعا دانشگاه باید در این مسئله ورود کند و در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی کار کند و تمام ارکان دانشگاه خود را مسئول تمدن سازی بداند چراکه مقام معظم رهبری فرمودند هر کس هرجایی هست باید خود را مسئول تمدن سازی بداند.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه شهرکرد گفت: مسئولین باید بدانند، همه باید بدانیم صندلی مسئولیت ما روی دریای خون سه هزار شهید قرار گرفته است و این مسئولیت سنگینی است.

حجت الاسلام دکتر سعیدصفی افزود: استقلال دانشگاه مهم است و دانشگاه باید اول مشکلات خود را حل کند تا بعد بتواند مشکلات جامعه و کشور خود را حل کند و مدیریت در دانشگاه باید مدیریتی عالمانه و عاقلانه باشد که الحمدلله تا کنون اینچنین بوده و ان شا لله اینچنین هم خواهد بود.

مسئول دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه شهرکرد در پایان از خدمات صادقانه و ارزشمند دکتر سعید کریمی تقدیر و تشکر کرد و ضمن تبریک به دکتر یاسر پیرعلی سرپرست دانشگاه شهرکرد، برای آنها آرزوی توفیق و سلامتی کرد.

رییس سابق دانشگاه شهرکرد نیز در سخنانی ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: از همکاری و همدلی همه کارکنان دانشگاه شهرکرد، مسئولین دستگاه های اجرایی و روسای دانشگاه ها در طول دوران مسئولیتم در دانشگاه شهرکرد صمیمانه تقدیر و تشکر میکنم.

دکتر سعید کریمی افزود: پیشرفت های حاصل شده در دانشگاه شهرکرد کار یک نفر نبوده است، بلکه نتیجه کار و تلاش همه کارمندان از ابتدای شروع به کار دانشگاه تا کنون بوده است.

دکترسعید کریمی با اشاره به اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در دانشگاه شهرکرد دز دوران تصدی ریاست دانشگاه شهرکرد افزود: از همه عزیزانی که در این مدت ما را همراهی و حمایت کردند، تشکر میکنم و اگر ناخواسته باعث رنجش کسی شدم عذرخواهی میکنم و برای استاندار چهارمحال و بختیاری، دکتر یاسر پیرعلی، سرپرست دانشگاه شهرکرد و تیم همراهشان آرزوی سلامتی و توفیق نمود.

در پایان این مراسم دکتر یاسر پیرعلی حکم سرپرستی دانشگاه شهرکرد را از وزیر علوم تحقیقات و فناوری دریافت نمود. همچنین در این مراسم دکتر محمد علی زلفی گل، دکتر یاسر پیرعلی و حجت الاسلام دکتر سعید صفی با اهدا لوح از تلاش ها و خدمات دکتر سعید کریمی در زمان تصدی ریاست دانشگاه شهرکرد تقدیر و تشکر نمودند.

 

 

کلیه حقوق سایت برای دانشگاه شهرکرد محفوظ است