برگزاری اختتامیه همایش بین‌المللی عمان سامانی و تجلیل از عمان پژوهان

١٣ مرداد ١٤٠١ ساعت ٢٢:٣٤    کد: ٤٩٠١   
تعداد بازدید:    ٣٣١    به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهرکرد، روز پنج شنبه 13 مردادماه ۱۴۰۱، اختتامیه همایش بین‌المللی عمان سامانی همراه با تجلیل از عمان پژوهان با حضورحجت الاسلام محمد علی نکونام نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد، حسین میرزایی معاون سیاسی- امنیتی و اجتماعی استانداری،  دکتر یاسر پیرعلی سرپرست دانشگاه شهرکرد، دکتر علیرضا حبیبی مدیر شبکه رادیویی فرهنگ ، دکتر عزیزالله مولوی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دکتر عباس قنبری عدیوی دبیر علمی همایش، یوسف افشاری نیا، مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان چهارمحال و بختیاری، دکترعلیرضا قزوه، رییس دفتر موسیقی، شعر و سرود سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، محمد تقی گنجعلی، فرماندار شهرستان سامان، و جمعی دیگر از مدیران کل ادارات استان، محققان، شعرا و ادیبان کشور و استان چهارمحال و بختیاری و با حضور مهمانان ویژه از کشور‌های تاجیکستان، افغانستان، عراق، پاکستان و کشمیر هند درفرهنگسرای شهرکرد برگزار شد.

حجت الاسلام محمد علی نکونام، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد گفت: در ایام حزن و اندوه آل الله در رسای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) هستیم و فرصت مغتنمی شد برای استان که سر سفره معارف حسینی از تراوش فکر و ذهن یک عاشق حسینی بنشینیم.

حجت الاسلام محمد علی نکونام افزود: از دکتر حبیبی، مدیر شبکه رادیویی فرهنگ که بانی این همایش بین المللی در استان شدند و همه عزیزانی که به جد پای کار آمدند و در فرصتی بسیار کوتاه این همایش مهم را شکل دادند تشکر و قدردانی میکنم.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: عمان سامانی کار عظیمی انجام داده است و آن این است که واقعه عاشورا را به زیبایی ترسیم کرده و به زبان عشق و عرفان در آورده است ولی این ظرفیت عظیم آنگونه که باید شناسانده و معرفی نشده است و ماهم کوتاهی کرده ایم که باید جبران کنیم و امید است این همایش حرکتی باشد در راستای جبران این قصور.

امام جمعه شهرکرد اضافه کرد: در مورد عمان باید به این مسئله توجه کنیم که عمان یک شخصیت حوزوی است و پس از گذراندن تحصیلات اولیه در مکتب خانه برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه اصفهان می شود و به موقعیت علمی قابل توجهی دست می یابد.

حجت الاسلام نکونام در بخش دیگری از سخنان خود به اصالت خانوادگی عمان سامانی اشاره کرد و گفت: عمان سامانی در خانواده ای اهل حق، ادیب و فاضل پا به جهان گذاشت و پدر و اجداد او در میان مردم مکرم و محترم بودند و باید به این نکته توجه کنیم  که از دل چنین خانواده هایی عمان ها شکل میگیرند و باید در مقابل این توطئه دشمن که در تلاش برای از هم پاشیدن ارکان خانواده که تهدید امروز جامعه ماست آگاه باشیم و اصالت خانواده را دست کم نگیریم.

حسین میرزایی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در این همایش ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری ایام شهادت آل الله (ع) گفت: از همه کسانی که در برگزاری همایش بین المللی عمان سامانی در استان تلاش کردند به ویژه از رادیو فرهنگ، دانشگاه شهرکرد و فرمانداری شهرستان سامان تشکر و قدردانی می کنم.

حسین میرزایی ادامه داد: نکوداشت عمان سامانی، نکوداشت فرهنگ غنی عاشورایی است و عمان سامانی را شاعری حسینی و عاشورایی می دانیم و نکوداشت عمان سامانی یادآور این است که مردم ایران و استان چهارمحال و بختیاری حسینی و عاشورایی اند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گفت: خوب است که این همایش دائمی شود و دبیرخانه دائمی آن در استان شکل بگیرد و به این سمت حرکت کنیم که عمان سامانی و عمان سامانی ها به ویژه برای نسل جدید و جوان ایران اسلامی، همچنان که در ایران شناخته شده اند، شناخته شده تر شوند.

حسین میرزایی افزود: ان شاءالله بتوانیم دینمان را به فرهنگ غنی استان چهارمحال و بختیاری ادا کنیم و در جهت شناساندن این استان به همگان تلاش کنیم.

دکتر یاسر پیرعلی در سخنانی  پس از قرائت پیام دکتر محمد علی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فنآوری گفت: امیدوارم با اقدامات صورت گرفته، بنیاد همایش عمان و دبیرخانه دائمی این همایش در دانشگاه شهرکرد شکل بگیرد تا بتوانیم در حوزه علوم انسانی کارهای فاخر دیگری انجام دهیم.

سرپرست دانشگاه شهرکرد افزود: جذب دانشجویان بین الملل از کشورهای اسلامی، امضای تفاهم نامه با کشور های اکو، چاپ نسخه عربی گنجینه الاسرار و تبادل دانشجو با کشورهایی از جمله هند و پاکستان و استفاده از ظرفیت دانشجویی این کشورها از جمله برنامه های پیش رو در دانشگاه شهرکرد است.

در بخش دیگری از این همایش شاه منصور شاه میرزا معاون فرهنگی موسسه بین المللی فرهنگی اکو، پیام آقای مراد جان بوری بایف، رییس موسسه فرهنگی اکو به همایش بین المللی بزرگداشت عمان سامانی را قرائت کرددر این پیام آمده است:

فرهنگ و هنر در منطقه اکو با همه شیب و فرازها همواره پویا و مانا بوده است که به وجود و فیض سخنوران و دانشمندان، علما و متفکران این مهم انجام شده است.در این میان نقش شعرا، آن صاحبان سخن راستین و ماندگار مهم است و آنان به مثابه چراغ روزگار بوده‌اند که همواره از مسیر صحیح و درست ادب کار گرفته اند و از قلم به عنوان پاسدار و نگهدار علم و ادب استفاده نموده اند و با قلم خویش رسالت پیام آوری و روشنگری خویش را به نحو احسن انجام داده اند.

نام عمان سامانی به عنوان شاعر روشنگر و آتشین سخن که همواره در مدح رسول گرامی اسلام(ص) و اهل بیت مطهرش اشعار ناب سروده است، همیشه نقل محافل دیروزیان و امروزیان بوده و فردا نیز عطش تشنگان سخن را سیراب خواهد نمود.

عمان سامانی به درستی این رسالت و بار قلم را بر حق می دانست و در اشعار عرفانی و مذهبی اش به بیان حقیقت اسلام و به ویژه حماسه حسینی با عشق و علاقه پرداخته است.

کیست این پنهان مرا در جان و تن

کز زبان من همی گوید سخن؟

این که گوید از لب من راز کیست؟

بنگرید این صاحب آواز کیست؟

در منی انسان خودنمایی می کند،

 ادعای آشنایی می کند

نفس این شاعر درسطر این ابیات غرا و شیوا احساس می شود و در تمام آثار او، اعم از گنجینة الاسرار، مخزن الدرر، معراج نامه و دیوان اشعار او می تراود که در این میان، مثنوی "گنجینة الاسرار" یکی از زیباترین آثار اوست و می‌توان آن را شاهکار و گنج پربهای عمان سامانی در موضوع عرفان عاشورا محسوب نمود که برخی آن را قله آثار این شاعر نامیده‌اند.

 موسسه فرهنگی اکو که رسالت آن نیکو داشت و احترام و اکرام بر جایگاه ادبا و مشاهیر و مفاخر منطقه است، از تک تک دست اندرکاران این همایش اظهار سپاس دارد که یاد و خاطره این گوینده شیواسخن را در این ایام مبارک گرامی می‌دارند.

بدون شک، این اقدام مفید و موثر است که بایستی همیشه ادامه پیدا کند و سخنوران اصیلی امثال عمان سامانی شایسته این گرامیداشت هستند و خواهند بود.

رونمایی از تابلو فرش بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در مورد عمان و شهر سامان که هدیه ای از سوی رادیو فرهنگ به دانشگاه شهرکرد است، اجرای اشعار عمان توسط استاد حسام الدین سراج، شعر خوانی و نی نوازی و تجلیل از فرهنگ یاران و عمان پژوهان برتر از برنامه های اجرا شده در اختتامیه این همایش بین المللی بود.

 


شهرکرد- بلوار رهبر- دانشگاه شهرکرد
03832324401 تا 03832324407
8818634141