سه شنبه ١٢ مرداد ١٤٠٠

تعداد بازدید: ١٩٨٩
 

:

آلودگی بیش از 500000 قربانی در سراسر جهان به باج افزار VpnFilter روترهای لینک سیس، نِت گی یر، میکروت

اف بی آی پس از بازکردن بخشی از کد این بدافزار اعلام کرد هکرهای دولتی روسیه (Fancy Bear) پشت این ماجرا هستند که بیشتر دستگاه‌های اوکراینی را موردحمله سایبری خود قرار داده‌اند

کد خبر: ٢١٣٨

تاریخ انتشار: ٠٨ خرداد ١٣٩٧ ساعت ٩:٤٠آلودگی بیش از 500000 قربانی در سراسر جهان به باج افزار VpnFilter
روترهای لینک سیس، نِت گی یر، میکروتیک و تی پی لینک؛ عمده محصولات آلوده‌شده در 54 کشور جهان هستند که در کنار برخی ابزارهای ذخیره‌سازی شبکه / NAS به بدافزار وی پی ان فیلتر آلوده‌شده‌اند.{لینک}
اف بی آی پس از بازکردن بخشی از کد این بدافزار اعلام کرد هکرهای دولتی روسیه (Fancy Bear) پشت این ماجرا هستند که بیشتر دستگاه‌های اوکراینی را موردحمله سایبری خود قرار داده‌اند. این مقامات مدعی هستند که بدافزار جدید، بدافزار BlackEnergy  را که سال گذشته به اوکراین حمله کرد؛ هم‌پوشانی می‌کند و بنابراین سازنده هر دو یکی است.
جاسوس‌افزار تعریف‌شده هدفی چندگانه دارد و در مرحله دوم قابلیت خودتخریبی پیداکرده و با نشستن روی فِرم‌وِر/ Firmware روتر، کنترل کامل دستگاه را از دست مالک درآورده و مالک قادر به ورود به روتر خود نخواهد بود.
ارسال دستورات از راه دور برای گردآوری دیتای سیستم قربانی، مرحله بعدی حمله سایبری توسط این بدافزار است تا محصولات مربوط به اینترنت اشیاء را تحت مدیریت و فرمان خود در آورد.
اما در مرحله سوم از حمله، اپلیکیشنِ مانیتورکردن ترافیکِ اینترنت، روی دستگاه قربانی نصب‌شده و گواهینامه معتبر امنیتی تخریب می‌شود و سپس ارتباطات جدید بین سیستم قربانی و شبکه TOR برقرار می‌شود.
برای مقابله با این بدافزار نیاز به آپدیت روتر است که کاربر عادی قادر به انجام آن نیست و به همین خاطر به‌زودی شاهد قربانیان بیشتری خواهیم بود.
منبع خبر:
https://gizmodo.com/nation-state-hackers-could-self-destruct-half-a-million-1826276031

@SamaSecurity #Ransomware #News

Nation-State Hackers Could 'Self-Destruct' Half a Million Routers, Researchers Warn [Updated]
Update: The FBI says it seized part of VPNFilter’s command and control infrastructure. The DOJ attributed the botnet to APT 28 (a.k.a. Fancy Bear). See the full update below the article.

کلیه حقوق سایت برای دانشگاه شهرکرد محفوظ است